Ana Sayfa » GÜNDEM » Abdullah Kars sanat dünyasını sarsacak

Abdullah Kars sanat dünyasını sarsacak

Abdullah Kars 80’li yılların ünlü tiyatrocularından. Yıllar sonra bir konuştu, pir konuştu ve sanat dünyasını sarsacak iddialarda bulundu. Zaman Gazetesi’nde Hüseyin Sümer’in Torbalı’ya gelip Ortaköy’de çiftçilik yapan Kars ile yaptığı röportaj büyük yankı uyandıracak

ABDULLAH Kars 80’li yılların ünlü tiyatrocularından biriydi. 1938 doğumlu olan Kars, 1985’e kadar süren aktif tiyatroculuk hayatında Hz. Ömer’in Adaleti, Yunus Emre, Duaların Gölgesinde, Fedakâr Subaylar Kore’de, Ashab-ı Kehf, Şeyh Şamil, Onlar Böyleydi, Yazılamayan Eser ve Derman Dert Babası gibi oyunları 14 bin kez sahneledi.
Kendisinin yazdığı, yönettiği ve oynadığı Hz. Ömer’in Adaleti adlı oyunu Anadolu’nun neredeyse her ilinde 2 bin 55 kez sahneledi. 1984’te Almanya’nın farklı şehirlerinde 55 kez sahnelenen bu oyun için 20 bin kişilik boğa güreşlerinin yapıldığı arenalar dolup taştı.
Şöhretin bu şaşaalı günlerinde İslamî kesimin ünlü yazarı Şule Yüksel Şenler ile evlenen Kars’ın hayatı 5,5 yıl süren evliliğinin sonucunda değişti. Evliliği boşanma ile sonuçlanınca tiyatrodan uzaklaştı, kendi deyimiyle soğudu. İstanbul kendisine dar gelince yeniden evlendi ve İzmir’in Torbalı ilçesi Ortaköy mevkiinde 24 yıl sürecek bir inzivaya çekildi. Kars, seyircilerinden gelen talep üzerine bu yıl tekrar tiyatroya dönmeye karar verdi. Şubat ayında İzmir’de ilk kez sahneye çıkan oyuncu, 17 kişiden oluşan İbret Sahnesi Tiyatro Grubu ile şimdi de Anadolu turnesine hazırlanıyor. Daha yola çıkmadan 118 yerden teklif alan Kars, Hz. Ömer’in Adaleti’ni yine yurtdışında da sahnelemeyi planlıyor.
İşte Kars’ın 4 yaşında başlayan oyunculuk serüveninden kesitler…

TÜRK TİYATROSUNDA REKOR KIRDI
NECİP Fazıl’ın eserlerinin kabul görmediği bir ülkede onun oyunculuğu da akreditasyona kurban gitti. Muhsin Ertuğrul, Necip Fazıl’a, “Senin tiyatro eserlerinde Allah’tan, Peygamber’den başka bir şey geçmiyor, nasıl Devlet Tiyatroları’nda sahne verebilirim ki?” demesi üzerine Üstad, “Ben sana öyle bir eser yazacağım ki Allah ve Peygamber geçmeyecek. Ancak onları anlatacak.” der ve Reis Bey’i kaleme alır. Tabii Muhsin Ertuğrul, oyunun yine Devlet Tiyatroları’nda sahne almasına izin vermez. İşte devir böyle bir devirdir.

KADİR MISIROĞLU OYUNUMA ENGEL OLDU
ÜSTAD’IN daha sonra ‘İbrahim Ethem’i kaleme aldığını belirten Abdullah Bey, bu oyunu da 2 bin kez oynadığını anlatıyor. Üstad’dan tek sahnelik bir oyun yazmasını isteyen Kars, bu kez onun ilk komedi oyunu olan ‘Püf Noktası’nı kaleme aldığını aktarıyor. Abdullah Kars, Püf Noktası’nı Necip Fazıl’dan telifini ödeyip almış. Ancak bu oyunu hiç sahneleyememiş. Sebep olarak ise Kadir Mısıroğlu’nun kendisine engel olmasını gösteriyor. Necip Fazıl, Abdullah Kars için Yunus Emre, Püf Noktası, İbrahim Ethem ve Mukaddes Emanet olmak üzere dört eser kaleme aldı.

BURSA’DAKİ OYUNDA 27 KİŞİ HASTANELİK OLDU
EKİBİME ‘seyirciyi heyecanlandıralım’ dedim. Oyunumuzu çok iyi bir performansla sergiledik. Sonra biz sahnedeyken insanlar bir bir bayılmaya başladı. Bursa hastanelerine kaldırıldılar. Doktorlar ve hemşireler, bunun sebebini öğrenmek için ertesi günü bizim oyunu izlemeye geldi.

AYAĞIMDAN VURDULAR AMA OYUNU BIRAKMADIM
HER oyunda farklı engellerle karşılaştık. Bir defasında Keçiborlu kaymakamı, bize izin vermedi. “Önce bana oynayacaksınız; uygun bulursam izin vereceğim.” diye tutturdu. Bunun mümkün olmayacağını söylememe rağmen kabul ettiremedim. İzledikten sonra çok beğendi. Sonra kendisi vali olduktan sonra, “Solcular seni vuracak, oyun oynamayı bırak.” dedi. 20 gün sonra Tavas’ta ayağımdan yaraladılar. Ben önemli bir şey yokmuş gibi sahneyi terk etmedim. Ayağımı önemseseydim, o salonda çok kan dökülecekti.

ZEKİ MÜREN ADINI SİLDİRDİ
ZEKİ Müren’in sahneye çıktığı İzmir’deki ünlü Kazablanka Gazinosu’nu bir işada-mının çocuğunun sünnet töreni sebe-biyle kapatır. Kars, Hz. Ömer’in Adaleti’ni törende oynar. Büyük ilgi görür. “Gazi-nonun sahibi Yüksel Bey, oyunu burada sahnelemem için benimle anlaşmak istedi.” diyen Kars, “Neon ışıklı tabe-ladan Zeki Müren’in adının silinip yerine Hz. Ömer’in Adaleti yazısını yazmalarını istedim.” diyor. Teklifi gerçekleşir ve oyun burada 60 kez kapalı gişe oynar.

css.php