Ana Sayfa » GÜNDEM » Başkanların zor kararı
1 (3)

Başkanların zor kararı

Siyasete girme hesabı yapan 3 oda başkanına YSK’dan kötü haber.  Aday olmak isteyen oda başkanının, görevinden istifa etmesi gerekli. Geri dönüş imkanı sağlamayan karar, oda başkanlarını düşündürüyor.

YÜKSEK Seçim Kurulu, kamu kurumu niteliği taşıyan meslek odaları yöneticilerinin yerel yönetim seçimlerinde aday olabilmeleri için istifa etmeleri gerektiğini açıklaması yeni bir durum yarattı. Açıklanan bu kararın ardından Torbalı’da belediye başkanlığı için adaylığını açıklaması düşünen oda başkanları ne yapacağını şaşırdı.  Karar siyasi arenada şok etkisi yaratırken, adaylık başvurusu yapması beklenen Ticaret Odası Başkanı Meclis Başkanı Behçet Çınar, Şoförler Odası Başkanı Cıva İsmail Akman ve Esnaf Odası Başkanı Sezai Tamer’in bu karar karşısında ne yapacağı merak konusu oldu. YSK’nın “İstifa” şartı koşmasının ardından oda başkanlarını için zor bir döneme girildi. Başkanların en son 30 Kasım tarihine kadar istifa edip adaylık başvurularını yapması gerekiyor.
SİYASETTEN VAZGEÇEBİLİRLER
TORBALI’DA seçim atmosferi gittikçe ısınırken, CHP’de adayların isimleri açıklanmış ve gözler 1 Ekim’den itibaren adaylık başvurularının yapılacağını duyuran AK Parti İlçe Teşkilatı’na çevrilmişti. AK Parti içerisinde Birlik Hareketi oluşturarak siyaset sahnesine inen Ticaret Odası Başkanı Meclis Başkanı Behçet Çınar, Şoförler Odası Başkanı Cıva İsmail Akman, Esnaf Odası Başkanı Sezai Tamer’in adaylık açıklamaları beklenirken, Yüksek Seçim Kurulu aldığı karar ile aday adayı başvurusu yapacak başkanlara “İstifa” şartı getirdi. Bu karar sonrasında oda başkanlar adeta şoka uğrarken, istifa etmeleri durumunda, görevlerine geriye dönüş yolu kapalı olması dolayısıyla siyaset yapmaktan vazgeçebilecekleri düşünülüyor.

CIVA RESMEN BAŞVURMADI
ALINAN karar, oda yöneticilerini yeniden düşünmeye sevk ederken, başkanların makamlarından vazgeçip istifa edip etmeyecekleri ise merak konusu oldu. Oda başkanları arasında adaylığını açıklayan tek isim Cıva İsmail Akman oldu. AK Parti’den aday olacağını duyuran Akman’ın alınan bilgiye göre henüz resmi başvuruda bulunmadığı belirtiliyor. Öte yandan bazı hukukçulara göre bu kararın yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra meclis üyelerini de kapsadığı belirtiliyor. İstifa ve geriye dönüş konusu, adaylık düşünen oda yöneticilerini, kararlarını bir kez daha değerlendirmeye sevk etti.

GÖRMEZ’E DE İSTİFA ŞARTI

AYNI şekilde AK Parti İlçe Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in istifa edip adaylığını açıklayıp açıklamayacağı ise bu hafta sonu İzmir İl Başkanlığı’nda yapılan toplantıdan sonra belli olacak. Görmez, önceki gün gazetemize yaptığı açıklamada, ilde düzenlenecek olan ve 30 ilçe başkanının adaylık konusunu ilgilendiren bir toplantıya katılacağını bu toplantıdan sonra aday olup olmayacağını açıklayacağını söylemişti. Görmez’in aday olup olmayacağı ise tam bir merak konusu oldu.

css.php