Ana Sayfa » SİYASET » CHP’de yeni meclis üyesi, AK Parti’de şaşırtan istifa
3siyaset

CHP’de yeni meclis üyesi, AK Parti’de şaşırtan istifa

Siyasi arenada iki önemli gelişme yaşandı. CHP kanadında Kazım Çelimli’nin vefatından sonra yerine çağırılmayan Eyüp Ayata, verdiği mücadeleyi kazandı ve meclise çağırıldı. AKP kanadında ise Ender Subakan  meclis üyeliği görevinden istifa etti.

TORBALI Belediyesi Meclis Üyesi Kazım Çelimli’nin ani vefatından sonra boşalan koltuğa kanunen geçmesi gereken CHP’li Eyüp Ayata, kendi partisinden “veto” yiyerek meclise çağırılmamıştı. Bunun üzerine hakkını aramak için mücadele başlatan Ayata, önceki gün görevine davet edildi. Ayata meclise çağırılırken, bir başka sürpriz ise AK Parti kanadında yaşandı. AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ender Subakan, ani bir karar alarak belediye meclisi üyeliğinden istifa etti. Siyaset arenasına bomba gibi düşen bu haberden sonra gazetemize açıklamalarda bulunan Subakan, meclise yeterince zaman ayıramadığını, kendisinden sonra gelecek olan yeni arkadaşlara fırsat tanınması için istifa ettiğini söyledi. Eyüp Ayata ise yaptığı açıklamada, “Hiçbir zaman baskı kazanmaz. Her zaman demokrasi kazanır. Haklı mücadelemi kazandım” dedi.

“DEMOKRASİYE İNANMAYANLAR HER ZAMAN KAYBEDER”
TORBALI siyasetinde önceki gün iki önemli gelişme yaşandı. CHP kanadında çağırılması gereken meclise hakkı olduğu halde çağırılmayan Eyüp Ayata, verdiği mücadeleyi kazanırken, AK Parti Meclis Üyesi Ender Subakan ise görevinden istifa etti. 1980 yılından bu yana CHP saflarında yer alan ve partisine canla başla hizmet eden Eyüp Ayata, önceki gün meclise davet edildi. Konu hakkında genel merkeze dilekçeler gönderen Ayata için CHP içerisinden de birçok kişi, bakanlıklara ve CHP genel merkezine isimsiz dilekçe ile başvurarak demokrasinin işletilmesini istemişti. Mazbatasıyla Belediyelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve en son Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na parti içi demokrasinin işletilmesi için müracaat eden Ayata’ya  Gökhan Günaydın, gereğini yapacağını belirtti. “Verdiğim mücadele sonucunda beni geri çağırdılar” diyen Eyüp Ayata, “Bu karar benim haklı mücadelem sonucunda alınan bir karar. Bana destek olmak için bazı partili dostlarım da isimsiz dilekçelerle bakanlığa ve genel merkezimize başvuru yapmışlar. Kendilerine desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Kim olursa olsun şunu unutmamalıdır, demokrasi her zaman üstün gelir. Demokrasiye inanmayanlar ise her zaman kaybeder. Yorucu bir süreçten geçtim ama kazandım” dedi.

“MECLİSE ZAMAN AYIRAMIYORDUM”
BİR diğer önemli gelişme ise AK Parti kanadında yaşandı. 5 yıl boyunca Karakuyu Belediye Başkanlığı yapan, 29 Mart Yerel Seçimi’nde belediyenin kapısına kilit vurulunca, AK Parti’den Torbalı Belediye Meclisi Üyeliği’ne seçilen ve 3 ay gibi kısa bir dönemde belediye başkan yardımcılığı tecrübesini yaşayan Subakan, önceki gün meclis üyeliğinden istifa etti. Meclise fazla zaman ayıramamasından dolayı istifa ettiğini belirten Subakan, “İşlerimin yoğunluğundan dolayı meclis toplantılarına sık gidemiyordum. Arkadaşlarım hep bir kişi eksik partimizi temsil ediyorlardı. Benden sonra sıradaki arkadaşın yerime gelmesi ve hizmet etmesi için istifa ettim” dedi.
Ender Subakan’ın yerine meclise Pancar Mahallesi’nden
Arif Akyol girecek.

css.php