Ana Sayfa » Yazar » Sami Bingöl TURAN » Doktor İbrahim Öz
sami-bingol-turan-b

Doktor İbrahim Öz

DOKSANLI yıllardı… İlçe Kaymakamı, Emniyet Müdürü, Tarım Müdürü, Tekel Müdürü, okul müdürleri, öğretmenler ve bazı devlet memurlarının görev yerleri değiştirilmişti. O yıllardaki kabinenin Devlet Bakanı Işılay Saygın, görevinde çok başarılı sevilen sayılan bir siyasetçiydi. Ben de; Işılay Hanımı her zaman takdir eder severim. İzmir’e ve ilçemize çok hizmeti olmuştur. Bir gün, Sayın Bakan Torbalı’ya gelmişti. Ben de gazetecilik yönümle toplantıyı izlemiştim. Talepler, istekler ardı ardına geliyor, hiç bitmiyordu. Siyasi grup öyle sıkı baskı yapmıştı ki Işılay hanım mecbur kalarak kendine özgü tavrıyla: “Evet, evet, evet” demek zorunda kalmıştı. Partililer ser veriyor sır vermiyorlardı, bürokraside bir değişiklik istenmişti ama kimdi? Bir gün sonra öğreniyoruz ki; Hastane Baştabibi’nin görevden alınması onun yerine de, Manisa’dan Dr. İbrahim Öz’ün getirilmesi karara bağlanmış. Çok geçmemişti ki, gerekli operasyon yapılmış, bir hafta içinde de Dr. Öz Torbalı’da göreve başlatılmıştı. Sağ görüşlü bir iktidarın, sosyal demokrat görüşlü bir bürokratın atamasını gerçekleştirmeleri, bazı partili üyelerin tepkilerine neden olmuştu. Evet, teşhis doğruydu. Ama onun görevde bulunduğu süreler içerisinde başarılı ve tarafsız olarak hizmet ettiğini her kesimin, halkın, yoğun sevgisini kazandığını da biliyoruz… İbrahim Öz bir süre önce kendi isteğiyle emekliye ayrılmış, serbest tabiplik yanında siyasete de ilgi duymaya başlamıştı. Özlem duyduğu partisine ilk fırsatta da üye olmuştu.

SİYASETÇİ ÖZ

GEÇTİĞİMİZ dönem yerel seçimlerde CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı olmuş, genel merkez tarafından adaylığı kesinleşmiş ve açıklanmıştı. Siyasi rakibi ise sevilen sayılan ve daha güçlü olan başkanımız İsmail Uygur olunca da4 parti yönetiminin itirazları üzerine adaylığı iptal edilmişti. Öz ise, devlet memurluğundan geliyordu, siyaset denizinde yüzmeyi bilmiyordu, onun için de çok kolayca diskalifiye edilmişti. Siyasi arenada bunlar çok olağan operasyonlardır, ancak; Dr. İbrahim Öz’ün, hizmetinde tarafsız oluşu, insanlara bakış açısı, siyasi olarak kendini ifade edememesi, çok dürüst ve özverili olması bu kulvarda ona her zaman dezavantaj olmuştur, olacaktır. Aslında devlet memurluğundan sonra siyasete atılanların intibak edememeleri de genelde bu nedenlerdendir. Diyebilirsiniz ki ne alaka… Birkaç hafta önce yerel basında Sayın Öz, gündeme getirilmişti. Her ne hikmetse, bazı CHP’liler, İbrahim Öz’e, ileriki yerel seçimlere kadar Ayrancılar’ın ilçe yapılacağını ve oradan Belediye Başkan Adayı olmasını önermişlerdi. Bu davranış onu çok üzmüştü. Benim ilgimi çeken yönü ise CHP ilçe yönetiminin bu haberlere karşı bir düzeltme yapıp, sevilen sayılan üyelerine sahip çıkmamalarıydı. Çok değerli CHP İlçe Başkanı; Faruk Akpınar ve yönetimi alınmasın ama Sayın Öz hakkında yapılan yayınlar kimler tarafından gündeme taşınmışsa taşınsın, partililer tarafından eleştirilip dışlanması, haksızlıktır, vefasızlıktır. Zira yerel seçimlerde kesinleşen adaylığı genel merkez tarafından açıklandığı halde; birkaç gün sonra iptal edilmişti. Buna rağmen partisine zarar veren en küçük bir olumsuz davranışı görülmemişti. O’na Ayrancılar’ı işaret eden, öneren partililere yanıt olarak da: “Torbalı’daki adresimi hiç değiştirmedim. Partimizde şahısları politika dışı bırakma çabaları bitmelidir, aynı kulvarda siyaset yapanlar; birlik beraberlikle bir sinerjinin doğmasını görebilmelidirler. Gençlerin ellerinden tutulup siyasete motive edilmeleri gereklidir” diyor. Bilmem anlatabildim mi?
Sizleri bilemem ama ben Öz’ü her yönü ile beğenir, takdir eder severim. Alakalı konu ise: Kendileriyle biraz sohbet ettik siyaset konuştuk. Biraz kırgın ve üzgün ama, sosyal demokrat ve CHP’li kimliğinden hiç ödün vermiyor ve gölge düşürmüyor. O’nu üzmeyelim.
Evet, sevgili doktorum. Laik, ilerici, demokrat ve çağdaş düşüncelerinle ve de o gülen yüzünle seni çok seviyoruz…
Sağlık ve sevgi ile kalın…

css.php