Ana Sayfa » SİYASET » Hazine arazileri devredildi

Hazine arazileri devredildi

Hazine arazisi kullanan yüzlerce kişiyi yakından ilgilendiren uygulama hayata geçiyor. Hazine arazisi sahibi olanlar yüzde 10’u peşin olmak üzere 5 yıla kadar taksitle ödeyerek tapularına sahip olabilecek

TORBALI’DA hazine arazisi kullanan vatandaşlar için müjde niteliğinde bir değişiklik hayata geçti. Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanun hükmünde kararnamelerde yapılan değişiklik sonucunda hazine arazilerinin satışı belediyelere devredildi. Mülkiyeti Hazine’ye ait olan arazilerden alınacak olan ecrimisil bedellerinin tespitinde kullanan hesaplama yöntemleri de değiştirildi. Değişiklikler sonrasında hazine arazisi sahibi olanlar yüzde 10’u peşin olmak üzere 5 yıla kadar taksitle ödeyerek tapularına sahip olabilecek. Ayrıca ecrimisil bedellerine itiraz edilmemesi halinde yüzde 20, peşin ödenmesi halinde ise ayrıca yüzde 15 indirim uygulanıyor. Öte yandan köy sınırları içerisindeki hazine arazilerinin satışlarından muhtarlıklara yüzde 5, belediyelere ise yüzde 10’luk pay devredilecek.

SATIN ALMA SÜRESİ 1 YILA UZATILDI

BELEDİYE sınırları içerisinde yer alan her türlü Hazine arazisi artık belediye tarafından satılacak. Meclisten geçen tasarının 33. maddesi ile Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesine İlişkin 4706 sayılı yasanın 5. maddesine “Hazine adına tescil tarihine bakılmaksızın” ibaresi eklenerek, Hazine adına tescili yapılmamış yapılar da tasarı kapsamı içine alınmıştır. Hazine’ye ait yerlerde yapılan her türlü yapının belediyeler kanalı ile satışı öngörülmektedir. Mevcut düzenlemelerde Hazine arazileri üzerinde yapılaşma yapanlara bu arazileri satın alabilmeleri için verilen 6 aylık süre bir yıla uzatıldı. Köy sınırları içerisindeki hazine arazilerinin satışı için Mal Müdürlüğü’ne, belediye sınırlarındaki araziler için ise belediyeye başvuru yapılacak.

ELİNİZİ ÇABUK TUTUN

YAPILAN değişiklikleri değerlendiren AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Turgut Buluş: “Tor-balı’da 2000’i aşkın hazine arazisi kullanan vatandaşımız var. Bu konuda birçok temasımız oldu. Ecrimisil kullanan ve tapusunu almak için satın alma süresi 1 yıla uzatıldı. Başvuru tarihi Ağustos ayı itibariyle başladı. Tapularını almak isteyen vatandaşlar ellerini çabuk tutsun. Aynı zamanda başvuru ile birlikte bu kişilerden ecrimisil alınmasından vazgeçiliyor. O zamana kadar tahsil edilen ecrimisil bedelleri satış bedeline mahsup ediliyor.

css.php