Ana Sayfa » GÜNDEM » İhale bugün
¦-ZBAN (1)

İhale bugün

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İsmetpaşa Caddesi’ne yapılacak dördüncü köprünün ihalesi bugün yapılıyor. İhalenin ardından 9 ay sürecek çalışmalar başlayacak

CUMAOVASI-Torbalı arasındaki İzban hattında çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Pancar ve Torbalı Mahallesi ile Kaymakamlık binası önüne yapılan üstgeçitlerde artık sona yaklaşıldı. Aynı zamanda tren istasyonlarında da son çalışmalar yapılıyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırkenİzmir Büyükşehir Belediyesi, Tepeköy Mahallesi’ndeki İsmetpaşa Caddesi’ne yapılacak “taşıt üst geçidi, yol ve köprü” inşaatının ihalesini bugün yapıyor. İlçenin kalbi olan bu bölgeye yapılacak üstgeçitte, ihalenin ardından çalışmalar başlayacak. Bu çalışmanın ilçe trafiğini ne şekilde etkileyeceği merak ediliyor. Özellikle perşembe günü bölgeye kurulan semt pazarındaki nüfusun iki katına çıkmasıyla birlikte trafikteki artışı da sosyal yaşamı sekteyeuğratıyor. Edinilen bilgiye göre ihalenin ardından köprü ve yaya geçidinin 270 iş günü içerisinde tamamlanacağı belirtiliyor.

YÜZDE 80’İ TAMAM

İZBAN hattınınCuma Ovası’ndan Torbalı’ya uzatılması çalışmaları 2011 tarihinde yapılan temel atma töreninin ardından başlamıştı. O günden beri gece gündüz çalışan ekipler çalışmaların büyük bölümünü bitirdi. Özellikle Tepeköy İstasyonu’nda kaba inşaat tamamlanırken son rötuşlar devam ediyor. Projenin altyapısını Ulaştırma Bakanlığı, üst geçitlerle istasyonlar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. İzmir-Torbalı arasını 20 dakikaya düşürecek ve konforlu seyahat etme imkânı sağlayacak proje, 3 ay içinde tamamlanacak. Tepeköy İstasyonu’nda geliş ve gidiş bekleme yerlerinin kaba inşaatının bittiğini belirten yetkililer ekiplerin büyük bir özveriyle çalıştıklarını söylediler. Tren istasyonlarının yürüyen merdiven ve asansörleri de konulmuştu

YAKLAŞIK 200 KİLOMETRE

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi kapsamındaki İZBAN Aliağa-Menderes Raylı Sistem Hattı, Selçuk ilçesine kadar uzatılacak. Hattın Torbalı’dan Selçuk’a kadar uzatılması ile ilgili fizibilite çalışmaları tamamlanmak üzere. Fizibilite ve proje çalışmalarının tamamlanmasından sonra yılın ikinci yarısında bu hattın yapım ihalesi yapılacak. Mevcut uzunluğu 80 kilometre olan Aliağa-Menderes Hattı, 32 kilometrelik Torbalı bağlantısının ardından 112 kilometreye ulaşacak. Banliyö hattı, Torbalı’dan Selçuk’a 28 kilometre, Aliağa’dan da Bergama’ya 55 kilometre daha uzatılacak. Böylece hattın toplam uzunluğu 195 kilometreye ulaşacak.

461 METRE KÖPRÜ

Çalışmalar tüm hızıyla sürerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bugünyapılacak olan ihaleden sonra dördüncü üst geçit çalışması önümüzdeki günlerde başlayacak. Torbalı’nın merkezine yapılacak olan üstgeçit ihalesi, resmi ilanla kamuoyuna duyurulmuştu. 383 metre yol ve tretuvar düzenlemesi ile toplamda köprünün uzunluğu 461 metre olacak. Köprünün ilk ayağının zabıta binasının önünden başlayıp elbisecilerin tezgâh açtığı pazar yerinde son bulacağı belirtiliyor. 270 günde tamamlanacağı belirtilen köprüde aynı zamanda yaya üstgeçidi de olacak.

 

css.php