Ana Sayfa » EKONOMİ » Kaşar fabrikası köylünün geçim kapısı oldu

Kaşar fabrikası köylünün geçim kapısı oldu

1998 yılında hizmete açılan Altınköy Gıda’da çalışan 22 personelin 15 tanesi Taşkesik’ten. Sadece kaşar peyniri üreten bu firma, birçok ünlü gıda üreticisinin de tedarikçiliğini yapıyor

SON aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak Katı Atık Bertaraf Tesisi’yle gündeme gelen Taşkesik Köyü’nde 12 yıldır faaliyet gösteren Altınköy Gıda köylünün ekmek kapısı oldu. 1998 yılında hizmete açılan firmada çalışan 22 personelin 15 tanesi Taşkesik’ten. Sadece kaşar peyniri üreten bu firma, birçok ünlü gıda üreticisinin de tedarikçiliğini yapıyor. İşletme sahibi Ali Özkaynak: “Bu köyde işimizi kurduk ve buradan ekmek kazanıyoruz. Bu nedenle buradaki vatandaşlara iş olanağı sağlıyoruz” dedi. Çöp konusuna da değinen Özkaynak, çöpün gelmesinin müşterilere olumsuz yansımasıyla başka bölgeye taşınmayı düşünebileceklerini söyledi. Köy muhtarı İsmail Çakaloğlu, böyle bir tesisin köylerinde olmasının kendileri adına büyük bir şans olduğunu belirtti.
DEV FİRMALARIN KAŞARI BURADAN

ÇOCUKLUK dönemlerinden itibaren süt ve süt ürünleri sektöründe isim yapmış bir firmada yıllarca hizmet veren Süleyman-Ali-Taner Özkaynak kardeşlerin güçlerini birleştirerek 1998 yılında kurdukları Altınköy Gıda Taşkesik Köyü’nde 100 metrekarelik alanda günde 2000 kg süt işleyerek taze kaşar üretimine başladı. Üretim miktarı her geçen yıl arttırıldı. Özellikle kaşar peynir üretiminde uzman olmayı hedefleyen ve çalışma ağırlığını bu yöne yönlendiren firma; kaşar peyniri üretim teknolojisini, yakından takip edip üretim hattına her yıl yeni makineler ekledi. Firma ürettiği ürünlerin büyük bir bölümünü Piz-za Pizza, Özgörkey, Köfteci Ramiz, Kırçiçeği PideKebap gibi gıda üreticilerine gönderiyor. Halen 1200 met-rekarelik alanda günlük 60 ton süt işleme kapasitesi ile kaşar peyniri üreten firma her geçen gün büyüyor.

ÇÖP GELİRSE GİDERİZ

İLK önce bulunduğu bölgenin halkına iş vermeyi prensip haline getirdiklerini söyleyen Ali Özkaynak: “İşletmemizin bulunduğu bölgeye faydalı olmayı hedefliyoruz. Bu yüzden çalışanlarımızın büyük bir bölümü Taşkesik’ten. Keşke burada gıda mühendisi olsaydı da onu işe alsaydık. Günde 20 ton süt alıyoruz. Bu sütü de bölgedeki köylerden alıyoruz” dedi. Taşkesik’e kurul-ması planlanan çöp tesisine karşı olduklarını belirten Özkaynak: “Keşke elimizde olsa da bunu engelleyebilsek.  Biz gıda üzerine faaliyet gösteren bir firmayız. Eğer bu konuda bir sıkıntı yaşarsak ve müşterilerimize bu durum yansırsa başka bölgeye bile taşına-biliriz. Ama bunu hiç istemi-yoruz” diye konuştu.

css.php