Ana Sayfa » YAŞAM » Kışlık sebzeler ekildi ovada hareket başladı
6 tarım

Kışlık sebzeler ekildi ovada hareket başladı

Havaların soğumasıyla birlikte ovada hareketlilik başladı. Kışlık sebze ekimi başlarken, kışlık meyve bahçelerinde de hummalı bir çalışma var. Çiftçi, bu yıl bir hayli umutlu.

YAZ döneminde özellikle domatesten çok iyi para kazanan çiftçi, kışlık ürünleri de toprakla buluşturdu. Yaz döneminde ürün çeşitliliği sınırlıyken, kış döneminde ovaya ekilen ürün sayısı iki hatta üç katına kadar çıkabiliyor. Yüz binlerce dönüm arazide kışlık sebzeler ekilirken, meyve ağaçlarının da bakımı gerçekleştiriliyor. Yaz dönemini mutlu kapatan çiftçi, kış döneminde de aynı hareketliliğin ve bereketin devam etmesini arzuluyor. Lahana, brokoli, kereviz, pırasa, ıspanak, bezelye, fasülye, enginar gibi birçok kışlık sebze toprakla buluşuyor. Kışa en iyi şekilde hazırlanan çiftçi, hasat gününü iple çekiyor. Ovada yetişen onlarca çeşit sebze, üretildikten sonra Türkiye’nin dört bir yanına hatta dünyanın belirli ülkelerine gönderiliyor. Sebze cenneti olan Torbalı ovasında kış hareketliliği tam gaz devam ediyor.

SEBZE OVANIN KRALI
VERİMLİ tarım arazileri ile ön plana çıkan Torbalı’da 550 bin hektar araziden 313 bini tarım amaçlı kullanılıyor. Akdeniz iklimine uygun her türlü ürünün yetiştirildiği ovada yüzde 48 oranında sebze yetiştiriciliği yapılıyor. Sebze üretimini yüzde 23 ile zeytin, yüzde 20 ile meyve üreticiliği takip ediyor. İlçe tarımının büyük çoğunlu ‘sulu tarım’ şeklinde yapılıyor. Torbalı ovasında 3 mevsim ürün elde ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda hem kışlık hem de yazlık sebze ve meyve üretiminde umduğunu bulamayan çiftçi büyük bir şok yaşamıştı. Ovadan para kazanamayan üreticinin yüzü bu sene gülmeye başladı. Tarlalara ekilen domates, biber, salatalık ve mısır gibi ürünler beklenenin de üzerinde bir paraya satıldı. Üretilen çeşit çeşit sebze ve meyveler, hem pazarlardaki tezgahları süslerken hem de tarımsal sanayi de kullanıldı.

BEREKETLİ TOPRAKLAR
MENDERES Havzası’nın gözbebeği ilçelerinden Torbalı, tarım ile sanayinin harmanlandığı ilçelerin başında geliyor. Torbalı’da 31.304 hektar olan kültür arazisinin 22. 529 hektarında da sulu tarım, 8. 775 hektarında da kuru tarım yapılıyor. İlçemizde sulanabilir arazisinin çokluğu nedeniyle çeşitli sebze ekimidikimi yanında pamuk, incir, zeytin, şeftali, hububat ekimidikimi ve son yıllarda yoğun olmak üzere çiçek ve sebze seracılığı da yapılmakta. İlçede tarım arazileri üzerinde yılda 2 ürün alınabilmektedir. Hatta bazı sebze rotasyonlarında 3 ürüne kadar çıkılabilmekte. Geçmişte tütün ve pamuk üretimi ile anılan Torbalı, son 15 yılda, sebze ve meyve üretimi ile anılmaya başlandı. Torbalı Ovası yazın domatesin, kışın ise kışlık sebzelerin üretim merkezi haline geliyor.

FABRİKALAR DA SEZONA HAZIR
KiŞ sezonunun başlamasıyla birlikte ovada büyük bir hareketlilik de başladı. Kışlık sebzeler tek tek toprakla buluştu. Sebze olarak, karnabahar, enginar, brüksel lahanası, kırmızı lahana, marul, lahana, biber, brokoli, ıspanak, kabak, turp, pırasa, kereviz, maydanoz toprakla buluştu. Meyve olarak da ilçede bazı bölgelerde bulunan armut, nar, mandalina ve ayva bahçelerinde de hazırlıklar yapılıyor. Öte yandan ovanın kralı olan zeytinde de çalışmalar devam ediyor. Özellikle dağ köylerinde bulunan zeytin bahçelerinde ağaçlar, rekoltenin yüksek olması için bakıma alındı. Kışlık sebze ve meyvelerle birlikte ilçedeki 30’u aşkın zeytinyağı fabrikası başta olmak üzere onlarca işletme hazırlıklara başladı.

css.php