Ana Sayfa » SİYASET » Köylü kadınlar kazan kaldırdı

Köylü kadınlar kazan kaldırdı

40 derece sıcağın altında çalışan köylü kadınlar, erkeklerin kahvede oturmasından dertli. Erkekler ise köyde yapabilecekleri çok fazla iş olmadığını söylüyor

NÜFUSU giderek artan ilçemizde çalışan kadın sayısında da büyük bir artış var. Çalışan kadınların büyük bir bölümünü ise tarla işçileri oluşturuyor. Özellikle yaz aylarında tarlada çalışan kadın sayısı artıyor. Şu anda ilçede ekili olan arazilerin büyük bir bölümünde kadınlar çalışırken, kocaları ise kahvehanede oturuyor. Bu durumdan oldukça şikayetçi olan kadınlar eşitlik istiyor. 40 derecelik sıcağın altında çalışan kadınların büyük bir bölümü bu du-rumdan dert yanıyor.

KADIN-ERKEK EŞİTTİR

SALATALIK tarlasında çalışan Nejla Taşcan 8 ay önce evlendiğini, evinin giderlerini karşılamak için çalıştığını ve bundan da hiç şikayet etmediğini belirtti. Bazı erkeklerin çok bencil olduğunu dile getiren Taşcan: “Kadınlar ev, çocuk, temizlik leri derken zaten bütün gün hummalı bir şekilde çalışıyor. Bu yetmezmiş gibi bir de tarlada çalışıyor. Bazı erkekler bu konuda oldukça bencil. Kadınlar tarlada çalışıyor onlarsa köy kahvehanesinde oyun oynuyor. Eşitlikse her yerde eşit olmalı. Ben yeni evliyim. Eşim de çalışıyor, bende ona destek olmak için çalışıyorum” dedi.

ERKEKLER RAHATINA DÜŞKÜN

KEREVİZ tarlasında görüştüğümüz hanımlar ise, eşlerinin kahvehanede oturup vakit geçirmesi nedeniyle oldukça kızgın. Genel olarak erkeklerin raha-tına düşkün olduğunu dile getiren Meryem Yıldırım: “Erkekler rahatına çok düşkün. Bizler burada 40 derece sıcaklıkta 22 TL için çalışırken onlar kahvehanede çaylarını yudumluyor. Eşitlik böyle olmaz. Ülkemizde kadına yönelik şiddet oldukça fazla. Kadınlar, bir sürü sıkın-tıyla uğraştığı yetmiyor gibi bir de üstüne kocalarından şiddet görüyor” dedi. Kanunların kadınlardan yana olduğunu söyleyen Yılmaz: “Eskiden kocalar, eşlerini evden rahatlıkla kovabiliyordu. Ama şimdi böyle bir girişimde dahi bulunamazlar. Kanunların bizden yana olması bize cesaret veriyor. Kadınların dünyada başaramayacağı iş yok. Bunun en güzel örneğini de biz sergiliyoruz” diye konuştu.

KADINLARA BİR TÜRLÜ YARANAMIYORUZ

KAHVEDE sohbet eder-ken görüşlerini aldığımız köy erkekleri ise kadınla-rın kendilerine haksızlık yaptığını düşünüyor. Bah-çe lerinin kadın işi oldu-ğunu savunan köy erkek-leri: “Erkeğin yapacağı iş ayrı kadının yapacağı iş ayrıdır. Erkekler tarlanın sulaması, ekimi ve sürümü gibi işler yapar. Mahsulü toplamak, çapa yapmak kadınların işi. Kadının top-ladığı mahsulü yine erkekler traktöre taşır. Kadınları kuş tüyü yataklarda, altından sarayda yaşatsak yine yaranamayız” şeklinde ko-nuştu. Kadınların eşitlik konusundaki görüşüne de değinen erkekler: “Eşitlik mesleğe göre değişir. Kadınlar her şeyin onlardan yana olmasını istiyor. O zaman gelsinler bizimle birlikte inşaatta çalışsınlar. Herkesin yeri ve görevi ayrıdır. Kadınlar bizim başımızın tacıdır.  Bazı noktalarda eşitsizlik olsa da yine de kadınlar toplumda büyük öneme sahip” diyerek eşlerinin gönüllerini almayı ihmal etmediler.

css.php