Ana Sayfa » YAŞAM » Muşlular, Bitlislilere karşı

Muşlular, Bitlislilere karşı

Geçtiğimiz günlerde kurulan Muş ve Bitlisliler Derneği’ne Muşlular tepki gösterdi. Bazı Muşlular, Bitlisliler ile aynı dernek çatısı altında bulunmak istemediklerini söyleyerek karşı çıktı.

TORBALI’NIN önde gelen esnaflarından Maşallah Yalkalk, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Muş ve Bitlisliler Derneği’ni kuracaklarını söyledi. Bu açıklama, ilçedeki bazı Muşlular tarafından tepkiyle karşılandı. Sadece Muş Derneği kurulması gerektiğini söyleyen Muşlular, kurulacak olan derneği desteklemeyeceklerini belirttiler. Bitlislilere karşı olduklarını söyleyen Muşlular, yeni dernek kurmak için harekete geçti. Bitlis ili ile ortak bir dernek kurulması taraftarı olmadıklarını söyleyen bir grup Muşlu: “Biz ikilik peşinde değiliz ama ilçemizde eğer bir dernek kurulacaksa sadece Muşlular Derneği olmalı” dedi.

‘BU DERNEK BİZİ TEMSİL ETMİYOR’

TORBALI’DA nüfusları 10 bine dayanan Muş ve Bitlisliler, dernek kurmak için geçtiğimiz günlerde harekete geçti. Maşallah Yalkalk’ın öncülük ettiği çalışma kapsamında İzmir Dernekler Masası’na derneğin kesin kuruluşu için başvuruda bulunuldu. Kendi kültürlerini yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve insanları ötekileştirmeden hizmet vermek amacı hedeflenerek kurulan Muş ve Bitlisliler Derneği daha faaliyetlerine başlamadan ilk tepki geldi. İlçedeki bazı Muşlular dün Ertuğrul Mahallesi Torbalı Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Mert Kıraathanesi’nde bir araya geldi.
İlçede bir dernek kurulacaksa sadece Muşlular Derneği adı altında kurulması gerektiğini söyleyen Muşlular: “Biz kendi ilimizin derneğini kurmak istiyoruz. Başka herhangi bir ille ortak dernek kurulmasına karşıyız. Bu girişimde bulunan Maşallah Yalkalk ile oturup görüşeceğiz ve bu oluşumu durdurmasını isteyeceğiz. Yaptığımız görüşmelerde de genel tepki derneğin neden Muşlulara mal edilmeyip Bitlislilerin derneğe dahil edilmesi yönünde. Bu yüzden sadece kendi ilimizin derneğini kurmak istiyoruz. Pazar günü saat 13.30’da Mert Kıraathanesi’nde yeniden bir araya gelip bu düşünceyle ilgili olarak daha geniş bir toplantı yapacağız” dedi.

css.php