SON DAKİKA
Ana Sayfa » YAŞAM » Nikâh şekeri yerine fidan modası

Nikâh şekeri yerine fidan modası

TORBALI’DA nikah yapan bazı aileler, artık nikah şekeri yerine davetlilere nikah fidanı vermeyi tercih ediyor. Torbalı Orman Fidanlığı’ndan temin edilen fidanları alan, evlenecek olan çiftler bunları nikah şekeri gibi gelen davetlilere veriyor. 18 yıldır gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde, aileler çevreye de bir katkı sağladıklarını düşünüyor. Bir yılda yaklaşık 15 bin çam fıstığı fidanı bu sayede dağıtılıyor. Sadece nikah törenlerinde değil buna benzer özel günlerde, açılış, kokteyl ve tanıtım toplantılarında da katılımcılara hediye olarak fidan dağıtımı yapılıyor.

ŞEKER YERİNE AĞAÇ

TÜRKİYE’DE yıllardır süre gelen nikahlarda şeker dağıtma adeti de artık değişmeye başladı. Geleneksel törenlerde davetlilere ikram edilen nikah şekerlerinin yerini nikah fidanları almaya başladı. 1993 yılında ‘Ağaçlandırma kapsamında ne yapılabilir’ sorusu üzerine oluşturulan ‘Alo Fidan’ hattına yapılan aramalar sonunda, ‘Nikah Fidanı’ fikri ortaya çıktı. Yapılan tanıtımlar ve kampanyalar sonrasında evlenen çiftlere düğünlerde nikah şekeri yerine nikah fidanı dağıtılması teşvik edildi. 18 yılda büyük bir aşama kaydedildi ve milyonlarca fidan bu şekilde toprakla buluştu.

ELİT KESİM TERCİH EDİYOR

TORBALI’DA dünyaevine giren binlerce kişi de nikah şekeri yerine nikah fidanını tercih ediyor. İlkbaharYaz döneminde evlenen binlerce çift soluğu Torbalı Orman Fidanlığı’nda alıyor. Ancak bu projeye özellikle ilçe dışından büyük bir talep var. İzmir’in merkez ilçeleri olan Karşıyaka, Konak, Buca, Çiğli, Bornova gibi hem eğitim hem de ekonomik düzeyi üst seviyede olan ilçelerdeki vatandaşlar düğün törenlerinde nikah fidanını tercih ediyor. Bunun içinde Torbalı Orman Fidanlığı tercih ediliyor. Orman Fidanlığı bu proje ile sadece İzmir’le kalmayıp, İstanbul, Ankara gibi büyük illere de nikah fidanı gönderiyor.

1 LİRAYA FİDAN
Verilen siparişler sonrasında özel olarak hazırlanan fidanlar,ilk olarak paketleniyor. Ardından da kurdelenin yerleştirildiği ve tanesi sadece 1 lira olan fidanlar özel olarak davetlilere dağıtılıyor. Bir poşetin içinde bulunan fidanı alan aileler, nikah töreni sırasında gelen davetlilere bu fidanları veriyor. Poşeti aldıklarında içinde ne olduğunu anlamaya çalışan davetliler ise ağaç fidanı olduğunu anlayınca şaşkınlığa düşüyor. Nikah şekeri yerine nikah fidanı vermenin daha yararlı bir fikir olduğunu belirten düğün sahipleri, bu sayede doğaya da bir katkıları olduğunu ve bunun kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirtiyor. Yılda ortalama 15 bin fidan bu şekilde dağıtılıyor. Bunun yanı sıra çeşitli davetlerde de uygulanan bu kampanya ile yıllık 20 bin fidan toprakla buluşuyor.

css.php