Ana Sayfa » YAŞAM » Ödemiş’ten gelip Helvacı’yı PATATES İLE KALKINDIRDI

Ödemiş’ten gelip Helvacı’yı PATATES İLE KALKINDIRDI

6 yıl önce Helvacı Köyü’ne yerleşen Ödemişli çifti Hikmet Korkmaz, köyde patates ekimini yaygınlaştırdı. Korkmaz sayesinde köyde birçok kişi patates ekmeye başladı. Yetiştirilen patatesler ise gıda firmalarının gözdesi olmuş durumda.

HELVACI Köyü’ne 6 yıl önce taşınan Ödemişli Hikmet Korkmaz, Ödemiş ilçesinin meşhur patatesinin köyde yetiştirilmesine öncülük ediyor. Ağırlıklı olarak börülce yetiştirilen köyde, şimdilerde patates yetiştiriciliği de son derece yaygın durumda. Bölgenin coğrafi konumunun iyi olması ve kaliteli patatesin yetişmesinden dolayı, bölgede yetiştirilen patatesler Özgörkey Gıda başta olmak üzere büyük gıda fabrikaları tarafından daha ekilmeden satın alınıyor. Patates yetiştiriciliğini Helvacı Köyü’nde yaygınlaştırmayı hedeflediğini belirten Korkmaz, Torbalı’da yetişen patatesin Ödemiş patatesinden daha kaliteli ve daha lezzetli olduğunu vurguladı.

HELVACI PATATESİ ÖDEMİŞ’İ GERİDE BIRAKTI

TORBALI’NIN birçok dağ köyünde çiftçiler genelde birkaç ürünle geçimini sağlıyor. Üzüm, bamya, börülce, zeytin, biber gibi ürünlerin yetiştiği dağ köylerinde şimdilerde farklı bir ürün boy gösteriyor. Helvacı Köyü sakinleri, köylerine 6 yıl önce yerleşen 53 yaşındaki Hikmet Korkmaz sayesinde patates yetiştiriciliğin de diğer bölgelerin önüne geçmeye hazırlanıyor. Köyde, 3 yıldan beri patates yetiştiriciliği yapılıyor. Tütün üretimi ekiminin kalkmasından sonra Ödemiş’ten Helvacı Köyü’ne gelen Hikmet Korkmaz, Helvacı Köyü’nde patates yetiştiriciliğinin yaygınlaşması için canla başla mücadele ediyor. İlk yıllarda deneme amaçlı köyde patates eken ve iyi verim elde eden Korkmaz, şimdilerde 50 dönümlük arazisinde ektiği patatesleri Torbalı’da bulunan gıda fabrikalarına sözleşmeli olarak satışa sunuyor. Gıda firmalarının patatesi yetişmeden aldığını belirten Korkmaz ,“Ürünümüz ekilmeden anlaşma yapıyoruz. Firmalar bizim köyün ürününü çok beğeniyor” dedi.

GIDA FİRMALARI EL ÜSTÜNDE  TUTUYOR

AMACININ köylerde farklı ürünün de yetiştirilmesini yaygınlaştırmak olduğunu söyleyen Korkmaz, “Torbalı’daki çiftçiler genelde birkaç ürün üzerinden çiftçilik yapıyorlar. Özellikle Helvacı Köyü’nde patates yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasını istiyorum. Patatesin ekimini sökümünü yapacak her bir ekipmana sahibim. Bu araçlarımı diğer çiftçi arkadaşlarıma seferber ediyorum, yeter ki onlar ekmek istesinler. Benim sayemde birkaç kişi ekiyor. Köy halkı hem başka ürünle gelir elde etme şansı buluyor hem de işi olmayan birçok arkadaşımıza iş imkânı doğuyor” şeklinde konuştu. Gıda firmalarının yetiştirdikleri patatesi el üzerinde tuttuğunu da sözlerine ekleyen Korkmaz, “Helvacı Köyü’nün toprağı çok verimli ve patates için çok uygun. Çok iyi verim elde ediyoruz. Şuanda bizim yetiştirdiğimiz ürünler Ödemiş’i geride bıraktı. Gıda firmaları için bizim ürünümüz ön planda geliyor” dedi.

css.php