Ana Sayfa » YAŞAM » Tarlada ördek avı

Tarlada ördek avı


Subaşı, Sinektepe Mevki ve Tulum Köyü yakınlarındaki araziler, yağmur suları nedeniyle göle dönüştü.  Avcılar; pamuk, pırasa, brokoli gibi ürünlerin yetiştirildiği ovada ördek avlıyor.

TORBALI Ovası, ürün çeşitliliği ile sık sık gündeme gelirken bu kez farklı bir alanda konuşulmaya başlandı. Sular altında kalan pamuk tarlalarında ördek avı başladı. Avcılar, av malzemelerini kuşandıkları gibi ovaya indi. Geçtiğimiz yıl ise su altında kalan 2 bin dönümlük Sinektepe Mevki’ne, Tahtalı Barajından kaçan 20 bin balığın gelmesiyle birlikte vatandaşlar ellerine olta alarak balık avlamıştı. Tarlalarda hasat döneminde çalışan işçileri görmeyi bekleyen vatandaşlar ise karşılaştıkları manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşıyor.

YAĞMUR SUYU ÖRDEĞİ KANDIRDI

SON haftalarda aralıklarla yağan sağnak yağış sonrasında Torbalı ovasının birçok bölgesi sular altında kaldı. Ekili arazilerin sular için kalması ise üreticinin büyük oranda zarar görmesine neden oldu. Ancak bu durum özellikle avcıların işine yaradı. Subaşı, Naime, Kırbaş ve Göllüce Mahalleleri, Sinektepe Mevki ve Tulum Köyü yakınlarındaki yüzlerce dönümlük arazi, yağmur suları nedeniyle adeta göle dönüştü. Bölgenin sular altında kalması göç halindeki ördek sürülerini şaşırttı. Yüzlerce ördek, arazilerin su içinde kalmasına aldanarak bölgede dolaşmaya hatta burada konaklamaya başladı. Ovada ördeğe rastlayan avcıların ise âdeta iştahı kabardı. Ellerine tüfeklerini alan avcılar, pamuk, pırasa, brokoli gibi ürünlerin yetiştirildiği ovada ördek avlıyor.

OVADA ÖRDEK AVLAMAK GARİBİME GİTTİ

OVADA ilk defa ördekle karşılaştığını söyleyen Osman Cengiz: “25 yıldır, Torbalı’nın çeşitli dağlarında avcılık yapıyorum. Ancak bu zamana kadar hiç ördeğe rastlamadım. Yağmur nedeniyle sular altında kalan araziler, ördeklerin yanılıp bölgeye inmesine neden oldu. Ördek sezonunun da açılmasıyla birlikte av malzemelerini kuşandım ve ördek avına çıktım. Ovada ördek avlamak ilk zamanlarda benimde garibime gitti ama artık alıştım. Yaklaşık 2 haftadır her gün 2 saat avlanıyorum. Bölgede yüzlerce ördek var ve ova âdeta avcılar için bulunmaz bir cennet haline döndü.”

css.php