Ana Sayfa » EKONOMİ » Ticaret Odası, MERSİS’e geçti

Ticaret Odası, MERSİS’e geçti

Torbalı Ticaret Odası sicil kayıtlarını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ve kısa adı MERSİS olan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ile tutmaya başlayacak. Sistem kapsamında elektronik imzaya geçilecek

TORBALI Ticaret Odası’nda, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ‘Mersis Projesi’ uygulanmaya başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Projesi, 24 Eylül 2012 tarihinden itibaren Torbalı’da uygulanmaya başlandı. Şirketlerin ilk kuruluş işlemleri için MERSİS’e kayıtlı olmak yeterliyken, diğer tüm tescil işlemleri ve belge talepleri için elektronik imza ile başvurulması gerekmektedir. Bu konuda herhangi bir gecikme ve mağduriyet yaşanmaması için elektronik imza alınması, bunun ise elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından temin edilmesi gerekmekte. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına btk.gov.tr internet adresinden ulaşılabilmekte.

ZAMAN VE İŞ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

YENİ Türk Ticaret Kanunu ile devreye giren bilişim uygulamaları kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan MERSİS Projesi, 1 Ocak 2013 tarihinde tüm Türkiye’de uygulamaya geçecek. Ticaret sicil işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirileceği MERSİS ile manuel olarak tutulan ticaret sicil bilgileri, merkezi bir veri tabanına taşınacak. Ekonomik gelişim için MERSİS’in büyük katkı sağlayacağını ifade eden Ticaret Odası Genel Sekreteri Bahadır Yılmazer, “Bir şirket kuruluşu için ya da şirketin ana sözleşmesindeki adres değişikliği, sermaye arttırımı gibi işlemler için İzmir’deki Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü’nden izin alınıyordu. Şimdilerde, elektronik ortamda çok hızlı bir şekilde işlemler gerçekleştiriliyor. Zaman ve iş kaybının da önüne geçiliyor.” dedi.

EVRAKLAR ORTADAN KALKACAK

MERSİS kapsamında elektronik bir alt yapı oluşturulacağını vurgulayan Ticaret Odası Ticaret Sicil Müdürü Engin Eroğlu, “Yeni sistem sayesinde elektronik ortamda kısa bir süre içinde yeni şirket kurulumu, bilgi güncelleme, şirket birleştirme, unvan değişikliği, iflas başvuruları ve genel kurul bildirimi çevrimiçi yapılabilecek, onaylanabilecek ve arşivlenebilecektir. Proje ile birlikte tüm tüzel kişilikler ortak bir yapıyı kullanarak tüm kamu kurumlarından online hizmet almaya başlayabilecektir. Böylece hem kamu kuruluşları hem de üçüncü kişiler, ticaret sicilinde bilgilere doğru, güvenilir ve hızlı bir şekilde, elektronik ortamda ulaşabileceklerdir. Uygulama tamamen hayata geçirildiğinde kurumlar arası entegrasyon çalışmaları hız kazanacak ve böylece bürokrasinin azaltılması sağlanacaktır.” diye konuştu.

PROJENİN AMACI

KAMU kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilginin tek noktadan sunulması, sisteme dahil kişiliklere ait bilginin ortak anahtar bir numara ile bir sistemde birleştirilmesi sağlanacak, sistemde tutulan şirket bilgileri uluslararası standartlara uyumlu hale getirilecektir. Ayrıca, sistemde yer alan bilgilerin, kişisel bilgilerin mahremiyeti ve AB müktesebatı çerçevesinde belirlenecek kurallara göre özel sektör kuruluşlarıyla paylaşımı gerçekleştirilecektir. Türkiye’de dört veri tabanı vardır. Kimlik bilgilerinin olduğu “Kimlik Paylaşım Sistemi (MERNİS)”, adres bilgilerinin tutulduğu  “Ulusal Adres Paylaşım Sistemi (UAPS)”, Tapu ve kadastro bilgilerinin kayıtlı olduğu “Tapu Kayıt Bilgi Sistemi (TAKBİS)” ve tüzel kişiliklerinin kayıtlı olduğu “Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)”. Bu veri tabanlarının tamamlanması ile üzerine edevlet uygulamalarının daha hızlı yapılabileceği kesindir. Projenin birinci aşamasında; ticaret sicilinde işlem gören ticari işletmeler, şahıs işletmesi, yabancı şirket Türkiye temsilcilikleri, sermaye şirketleri, kooperatifler ile dernek ve vakıflar ve bunlara ait işletmelere ilişkin bilgilerin yer aldığı ve bunlara ilişkin ticaret sicilindeki bütün işlemlerinin online yapılabilmesine imkan sağlayan veri tabanı oluşturulmaktadır. 2012 yılı sonuna kadar sistemi yaygınlaştırma çalışmaları tamamlanacaktır.

css.php