Ana Sayfa » EKONOMİ » Torbalılı ev hanımlarına Eskişehir’den iş teklifi

Torbalılı ev hanımlarına Eskişehir’den iş teklifi

Düşler Dantel ve Oya Evi’nin sahibi Hülya Akkor, parça başına ücret verme koşuluyla ev hanımlarına dantel örmelerini önerdi. Danteller anlaşmalı firma aracılığıyla ihraç ediliyor

TORBALILI ev hanımları, bundan sonra ördükleri dantelleri paraya dönüştürebilecek. Eskişehir’de bu işin ticaretini yapan Hülya Akkor, Torbalı’ya gelerek ev hanımlarına ördükleri dantelleri paraya nasıl dönüştürebileceklerini anlattı. Faaliyetlerini Eskişehir’de yürüten Düşler Dantel ve Oya Evi’nin sahibi Hülya Akkor, ip ve modeli kendisinin vereceğini, hanımların ise ürettikleri parça başına ücret alacağını söyledi. Torbalı’daki potansiyeli gördüğünü ve burada iş yapmaya karar verdiğini belirten Akkor, “Torbalılı ev hanımlarına iş fırsatı sunmaya geldim. Ev hanımlarıyla bir araya gelip işimizi anlatmak istedik. Yaptığımız araştırma neticesinde bu işin Torbalı’da yapılmasının uygun olacağını gördük” dedi. Teras Cafe’de gerçekleştirilen etkinliğe bayanlar yoğun ilgi gösterdi.

İP VE MODEL BİZDEN

ESKİŞEHİR’DE ev hanımlarına dantel işi verip ev ekonomisine katkı sağlamalarını sağlayan Hülya Akkor, önceki gün Teras Cafe’de Torbalılı bayanlarla bir araya geldi. Faaliyetlerini Eskişehir’de yürüten Düşler Dantel ve Oya Evi’nin sahibi Hülya Akkor, el işlerinin büyük çoğunluğunu anlaşmalı olduğu fabrika ile yurt dışına ihraç ediyor. Atölyesinde sergilenen ürünler ise gelin adaylarına sunuluyor. İp ve modellerin kendilerine ait olduğunu söyleyen Akkor, “İpleri ev hanımlarına verip hangi modellerde dantel öreceklerini gösteriyoruz. Ev hanımları da belirlenen kriterlere göre danteli örüyor. Yapılan işleri bir hafta sonra alıp, makbuz karşılığı paralarını ödüyoruz. Toplanan danteller Bursa’da anlaşmalı olduğumuz firmaya gidiyor. Oradan da Arabistan, İngiltere veya Suriye’ye ihraç ediliyor” dedi. Bayanların yoğun ilgisine şaşırdığını belirten Akkor, toplantıların belirli aralıklarla devam edeceğini ifade etti.

PARÇA BAŞI ÜCRET

EGE Üniversitesi Tekstil Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir firmada gelinlik, abiye, dansöz kıyafetleri, kot pantolon ve kemer gibi kostümlere yönelik stilist olarak çalışan Hülya Akkor, evlenince Eskişehir’e yerleşti. Yaptığı gözlemler neticesinde ev hanımlarını ellerinde dantellerle gören Akkor, bu sektöre yönelmeye karar verdi. Eskişehir’de şu an 450 ev hanımıyla faaliyetler yürüten Akkor, işi ilerleterek anlaşmalı olduğu bir firma aracılığıyla ihracata başladı. Akkor, “Ev hanımlarıyla irtibata geçip parça başı tabir edilen işler yaptırıyoruz. Modeli ve ipliği biz veriyoruz. Bayanlar, ördükleri parça başına ücret alıyor” dedi. Ev hanımlarının bu iş fırsatı ile aile bütçelerine de katkıda bulunduğunu ifade eden Akkor, “Elimizdeki dantel ve boncuk işlemelerinden olan ürünlerimizi Eskişehir’deki dükkânımızın bir bölümünde çeyiz ürünleri olarak sunuyoruz. Ayrıca el emeği işleri, anlaşmalı olduğumuz fabrika ile yurt dışına da ihraç ediyoruz. İşimiz parça başı usulüne dayanıyor. Ev hanımları zaten evde oturup dantel örüyorlar. Bu işi neden kazanca dönüştürmesinler? Biz de onlar için bu hizmeti ayaklarına kadar getiriyoruz” şeklinde konuştu. Teklife ilgi gösteren bayanlar ise ördükleri danteli paraya dönüştürecekleri ve ev ekonomisine katkıda bulunacakları için mutlu olduklarını dile getirdiler.

css.php